The NXH40B120MNQ1 is a EliteSiC power integrated module (PIM) containing a dual full SiC boost stage consisting of three 40mohm/1200V SiC MOSFETs and three 40A/1200V SiC diodes. Three additional 50A/1200V bypass rectifiers used for inrush current limit are included. An on-board thermistor is included.
  • Solar Inverter Boost Stage
  • Solar Inverter
  • UPS
  • Energy Storage Systems
  • Electric Vehicle Charging Stations
  • SiC MOSFET Specification: 40 mΩ 1200 V
  • 50 A / 1200 V Bypass Diodes
  • SiC Rectifier Specification: VF = 1.4 V